جشن سیسمونی یا بیبی شاور چیست؟ و چطور برگزار می‌شود؟

جشن سیسمونی یا بیبی شاور چیست؟ و چطور برگزار می‌شود؟

جشن سیسمونی یا بیبی شاور چیست؟ و چطور برگزار می‌شود؟

5
(16)

جشن سیسمونی و یا بیبی شاور (Baby Shower) یک مراسم نسبتاً جدید است که در گذشته نیز به شیوه‌های دیگری برگزار می‌شد و حالا با گذر زمان و تغییرات فرهنگی دچار تحول شده و رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است. هدف این جشن، خوشحالی از بدنیا آمدن نوزاد است که در دوران بارداری مادر برگزار می‌شود. اما شاید برای شما هم سوال شده باشد که جشن سیسمونی چیست؟ در چه زمانی برگزار می‌شود؟ و آداب رسوم برگزاری این جشن چگونه است؟ برای همین در ادامه این مقاله از لینورا، قصد داریم شما را با صفر تا صد جشن سیسمونی آشنا کنیم.

البته پیشنهاد می‌کنیم از همین حالا به فکر تهیه وسایل ساک بیمارستان نوزاد خود نیز باشید تا در زمان زایمان با مشکل مواجه نشوید.

راهنمای مطالعه مقاله

جشن سیسمونی چیست؟

جشن سیسمونی یا بیبی شاور مراسمی است که طبق رسم برای فرزند اول برگزار می‌شود و هدف اصلی آن جمع شدن اقوام درجه یک و دوستان صمیمی برای تبریک تولد بچه و خوش گذرانی در کنار پدر و مادر اوست. جشن سیسمونی معمولاً قبل از به دنیا آمدن کودک برگزار می‌شود و والدین لوازم سیسمونی خریداری شده را به شکلی خلاقانه و زیبا چیدمان می‌کنند تا بتوانند آن‌ها را به میهمانان نمایش بدهند.

چرا از لینورا سیسمونی بخریم؟

اعضای خانواده و دوستان نیز می‌توانند در این جشن با خرید هدایایی که نوزاد به آن نیاز دارد، در تهیه سیسمونی به پدر و مادر کمک کنند. البته در جشن سیسمونی علاوه بر دریافت هدیه و باز کردن کادوها، معمولاً بازی‌هایی برای سرگرمی میهمانان و خوراکی‌های خوشمزه‌ای برای پذیرایی از آن‌ها آماده می‌شود که جذابیت این مراسم را دوچندان می‌کند.

جشن سیسمونی نوزاد
جشن سیسمونی نوزاد
مراسم جشن سیسمونی
مراسم جشن سیسمونی

تفاوت جشن سیسمونی با جشن تعیین جنسیت

بعضی از افراد جشن تعیین جنسیت را با جشن سیسمونی اشتباه می‌گیرند. سیسمونی یک جشن سنتی و قدیمی است که کاملاً زنانه است و در روزهای آخر بارداری برگزار می‌شود و هدف این جشن تامین لوازم مورد نیاز نوزاد و مادر است. در حالیکه جشن تعیین جنسیت یک مراسم کاملاً جدید است و با هدف اعلام جنسیت فرزند به نزدیکان و چندین ماه قبل از زایمان برگزار می‌شود.

البته ممکن است شما بخواهید این دو جشن را باهم یکی کنید و طی یک مراسم باشکوه و زیبا، هم جنسیت جنین خود را به نزدیکانتان بگویید و هم لوازم سیسمونی نوزاد پسر یا سیسمونی نوزاد دختر خود را به آن‌ها نشان دهید. همچنین می‌توانید هدایایی که برای شما و نوزادتان تهیه کرده‌اند را نیز در همین مراسم دریافت کنید.

آداب برگزاری جشن سیسمونی

در رسم و رسوم قدیمی، مطابق رسم خانواده عروس سیسمونی اولین فرزند را تهیه می‌کردند. جشن سیسمونی نیز در خانه مادر دختر و یا خودش برگزار می‌شد. اما امروزه با تغییرات فرهنگی و شرایط اقتصادی، خرید سیسمونی و نحوه برگزاری این جشن‌ها نیز با گذشته فرق کرده است. البته هنوز هم خانواده‌هایی هستند که معتقدند تمامی لوازم سیسمونی را باید خودشان تهیه کنند و خودشان نیز برای فرزندشان جشن بگیرند.

اما بطور کلی آداب جشن سیسمونی به این شکل است که معمولاً والدین نوزاد لوازم سیسمونی را به شکلی زیبا در خانه چیدمان کرده و وابسته به بودجه و بزرگی جشنی که مدنظر دارند، کیک و خوراکی‌هایی مثل فینگرفود و تنقلات سفارش می‌دهند تا بخوبی از میهمانان پذیرایی کنند.

اگر علاقه‌مندید می‌توانید ایده‌های دکوراسیون اتاق کودک و چیدمان سیسمونی نوزاد را در لینورا ببینید.

جشن سیسمونی معمولاً ۴ تا ۶ هفته قبل از تولد نوزاد برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشن سیسمونی

زمان مشخصی برای برگزاری جشن سیسمونی یا بیبی شاور وجود ندارد. اما معمولاً در هفت ماهگی و یا ۴ الی ۶ هفته قبل از زایمان مادر برگزار می‌شود. مسئله‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هر چه جشن سیسمونی را دیرتر برگزار کنید کار برای مادر دشوارتر می‌شود، چرا که نوزاد سنگین‌تر شده و توان مادر نیز کاهش می‌یابد. پس بهتر است برای تعیین زمان برگزاری جشن سیسمونی، خیلی به پایان دوره بارداری نزدیک نشوید.

میهمانان جشن سیسمونی
میهمانان جشن سیسمونی
دعوت به جشن سیسمونی
دعوت به جشن سیسمونی

مردان هم به جشن سیسمونی دعوت می‌شوند؟

جشن سیسمونی یک جشن زنانه است، اما با گذشت زمان و تغییر تفکر و فرهنگ مردم، خانواده‌های زیادی این جشن را مختلط برگزار می‌کنند. این مورد کاملاً وابسته به ذهنیت خانواده و اطرافیان شما است که بخواهید برای جشن سیسمونی مردان و پدر نوزاد هم حضور داشته باشند یا خیر.

برخی از افراد معتقدند که جشن سیسمونی باید بصورت سنتی برگزار شود و دلیلی ندارد که مردان در این جشن حضور داشته باشند. بعضی دیگر نیز متمایل هستند تمامی دوستان و نزدیکانشان را در این جشن کنار هم جمع کنند و باهم تولد نوزادشان را جشن بگیرند. به هر حال این موضوع کاملاً شخصی است و به نوع تفکر شما بستگی دارد که بخواهید چه کسانی را به جشن سیسمونی نوزادتان دعوت کنید.

تدارکات جشن سیسمونی
تدارکات جشن سیسمونی
پذیرایی جشن سیسمونی
پذیرایی جشن سیسمونی

تدارکات جشن سیسمونی

جشن سیسمونی نیز مانند هر مراسم دیگری نیاز به تدارکات خاصی دارد که ممکن است برای هر کسی متناسب با سلیقه و انتخابش متفاوت باشد. مثلاً شاید داشتم تم جشن سیسمونی برای شما اهمیت زیادی داشته باشد ولی برای شخص دیگری کم اهمیت بنظر برسد. یا ممکن است شما دلتان بخواهد برای جشن سیسمونی فرزندتان کیک و خوراکی‌های متنوعی آماده کنید، ولی عده‌ای باشند که ترجیح دهند که همه چیز ساده و مختصر باشد.

به هرحال تدارکات جشن سیسمونی در چند مورد بسیار مهم خلاصه می‌شود که سعی کردیم در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره کنیم.

بهترین برندهای سیسمونی در لینورا
کیک جشن سیسمونی
کیک جشن سیسمونی
شیرینی جشن سیسمونی
شیرینی جشن سیسمونی

کیک جشن سیسمونی

چیزی که امروزه اکثریت برای مراسم خود تهیه می‌کنند، کیک جشن سیسمونی است. طرح کیک را می‌توانید به سلیقه خود و متناسب با جنسیت نوزادتان سفارش دهید. حتی بعضی از افراد رنگ و طرح کیک جشن سیسمونی را با تم مراسم نیز ست می‌کنند تا جذابیت آن دوچندان شود. با یک جستجوی ساده در اینترنت نیز می‌توانید ایده‌های زیادی برای کیک جشن سیسمونی فرزندتان پیدا کرده و به سلیقه خود سفارش دهید.

غذا برای جشن سیسمونی
غذا برای جشن سیسمونی
خوراکی‌های جشن سیسمونی
خوراکی‌های جشن سیسمونی

غذا برای جشن سیسمونی

انتخاب غذا و نوشیدنی کاملاً به خود شما بستگی دارد. می‌توانید انواع فینگرفود، ساندویچ، آبمیوه، ژله، شیرینی و تنقلات را برای پذیرایی در جشن سیسمونی آماده کنید. اگر قصد آماده کردن غذاها و خوراکی‌های متنوع دارید، بهتر است از دوستان صمیمی خود کمک بگیرید. البته که می‌توانید برای پذیرایی از میهمان‌ها غذاهایی را از بیرون تهیه کنید و با یک کیک جشن سیسمونی، مراسم را برگزار کنید.

تم جشن سیسمونی
تم جشن سیسمونی
تزئین جشن سیسمونی
تزئین جشن سیسمونی

تم جشن سیسمونی

هیچ الزامی برای برگزاری جشن سیسمونی با یک تم خاص نیست و این موضوع کاملاً سلیقه‌ای است. ممکن است شما علاقه‌مند باشید جشن سیسمونی نوزادتان را خیلی ساده و کم خرج بگیرید تا در صرف هزینه صرفه‌جویی کرده باشید. اما برخی از شما نیز ممکن است دوست داشته باشید لوازم سیسمونی را با یکدیگر ست کنید و یک تم جشن سیسمونی برای مراسم در نظر بگیرید. به هر حال این موضوع به انتخاب شما بستگی دارد.

اگر برای مراسم یک تم جشن سیسمونی در نظر دارید، بهتر است در زمان خرید لوازم پذیرایی نیز به رنگ سیسمونی که انتخاب کرده‌اید توجه داشته باشید.

هدیه جشن سیسمونی
هدیه جشن سیسمونی
گیفت جشن سیسمونی
گیفت جشن سیسمونی

گیفت جشن سیسمونی

اگر برای گرفتن گیف جشن سیسمونی و یا هدایای چنین جشنی سردرگم شده‌اید، پیشنهاد ما این است که به سراغ خرید لوازم مورد نیاز سیسمونی بروید. با اینکار هم به پدر و مادر نوزاد در خرید سیسمونی کمک کرده‌اید، و هم یک کادو مناسب و قابل استفاده برای نوزاد گرفته‌اید. البته بعضی از والدین ممکن است از پیش اعلام کنند که به چه لوازمی برای تکمیل سیسمونی نوزادشان نیاز دارند تا میهمانان برای هدیه یکی از این لوازم را انتخاب کنند.

اما برخی ممکن است با اینکار راحت نباشند و شاید احساس بدی نسبت به خرید هدیه به میهمانان منتقل شود. به هرحال اینکار مزایای خودش را دارد که باعث صرفه‌جویی در هزینه شده و هیچ هدیه‌ی تکراری توسط میهمانان خرید نخواهد شد.

عکس جشن سیسمونی نوزاد
عکس جشن سیسمونی نوزاد
عکس یادگاری جشن سیسمونی
عکس یادگاری جشن سیسمونی

عکس جشن سیسمونی

زمانیکه برای جشن سیسمونی نوزادتان برنامه‌ریزی می‌کنید، به فکر عکاسی نیز باشید. داشتن عکس‌های یادگاری از چنین لحظاتی قطعاً لذت‌بخش و خاطره‌انگیز خواهد بود. اگر یک جشن زیبا و باشکوه تدارک دیده‌اید و لوازم سیسمونی را با تم خاصی چیدمان کرده‌اید، حیف است که عکس جشن سیسمونی را از قلم بیاندازید. پس حتماً سعی کنید از این میهمانی به یادماندنی عکس بگیرید.

جشن سیسمونی دختر
جشن سیسمونی دختر
جشن سیسمونی پسر
جشن سیسمونی پسر

جشن سیسمونی دختر و پسر فرق دارد؟

جشن سیسمونی دختر و جشن سیسمونی پسر تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که عمده این تفاوت‌ها در رنگ و تم جشن سیسمونی است. بطور معمول رنگ صورتی برای جشن سیسمونی دختر و رنگ آبی برای جشن سیسمونی پسر استفاده می‌شود. شما می‌توانید این تم رنگی را وابسته به سلیقه خود در زمان تهیه لوازم جشن مانند کیک، بادکنک، لوازم پذیرانی و… رعایت کنید تا جذابیت مراسم بیشتر شود.

جشن سیسمونی فرزند دوم و سوم
جشن سیسمونی فرزند دوم و سوم
جشن سیسمونی بچه
جشن سیسمونی بچه

جشن سیسمونی برای فرزند دوم و یا سوم

همانطور که گفتیم جشن سیسمونی مراسمی است که طبق رسم برای فرزند اول برگزار می‌شود. اما امروزه دیگر این رسوم رعایت نمی‌شوند و والدین معتقدند که هر فرزندی لایق بهترین‌هاست. پس پیشنهاد می‌کنیم برای فرزندان دوم، سوم و… نیز این جشن را برگزار کنید با این تفاوت که به میهمانان بگویید نیازی به هدایا نیست و فقط یک دورهمی برای شادی کردن کنار یکدیگر است.

تولد هر فرزندی نیاز به جشن و پایکوبی دارد، بهتر است بین آن‌ها تفاوت قائل نشوید.

راهنمای خرید برای جشن سیسمونی

در این مقاله سعی کردیم تمام آن چیزی که لازم است درباره جشن سیسمونی بچه بدانید را به شما بگوییم و امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. اما موضوعی که معمولاً قبل از این جشن ذهن شما را درگیر می‌کند خرید سیسمونی است. پاسخ سوالاتی مثل بهترین زمان خرید سیسمونی چه زمانی است؟ مراکز خرید سیسمونی کجا هستند؟ یا از کجا سیسمونی بخریم بهتر است؟ را می‌توانید در راهنمای خرید سیسمونی لینورا پیدا کنید.

اگر هم لیستی برای خرید سیسمونی آماده نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم لیست سیسمونی لینورا را ببینید و در صورت نیاز فایل PDF آن را دانلود کنید.

منابع:
پرسش‌های پرتکرار

جشن سیسمونی یا بیبی شاور مراسمی است که طبق رسم برای فرزند اول برگزار می‌شود و هدف اصلی آن جمع شدن اقوام درجه یک و دوستان صمیمی برای تبریک تولد بچه و خوش گذرانی در کنار پدر و مادر اوست.

جشن سیسمونی یک جشن زنانه است، اما با گذشت زمان و تغییر تفکر و فرهنگ مردم، خانواده‌های زیادی این جشن را مختلط برگزار می‌کنند.

جشن سیسمونی یک جشن قدیمی است که در روزهای آخر بارداری برگزار می‌شود و هدف این جشن تامین لوازم مورد نیاز نوزاد و مادر است. در حالیکه جشن تعیین جنسیت یک مراسم کاملاً جدید است و برای اعلام جنسیت فرزند به نزدیکان و چندین ماه قبل از زایمان برگزار می‌شود.

بنظرت این مقاله چطور بود؟

(با ستاره‌ها به ما امتیاز بده)

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای‌ها: 16

اولین نفری باش که به ما امتیاز میده!

نظرات (4)

سمیرا

ممنون بابت توضیحات کاملتون من اسم بیبی شاور رو شنیده بودم ولی نمیدونستم همون جشن سیسمونیه

    پشتیبانی لینورا

    سمیراجان سلام! خوشحالیم که به واسطه این مطلب با جشن سیسمونی آشنا شدی.

شقایق

من در مورد جشن سیسمونی شنیده بودم ولی نمیدونستم چیه ممنون بابت توضیحات خوبتون 🙏🏻

    پشتیبانی لینورا

    شقایق‌جان سلام! خوشحالیم که بواسطه خوندن این مقاله، اطلاعاتت در مورد جشن سیسمونی کامل شده.