جشن تعیین جنسیت چیست؟ + 12 ایده برای سورپرایز مهمان‌ها

صفر تا صد جشن تعیین جنسیت + 12 ایده جذاب و خلاقانه

جشن تعیین جنسیت چیست؟ + 12 ایده برای سورپرایز مهمان‌ها

5
(19)

یکی از خاص‌ترین لحظات برای هر پدر و مادری، زمانی است که متوجه جنسیت فرزند خود می‌شوند. احتمالاً شما هم قبل از تصمیم برای بچه‌دار شدن، در مورد جنسیت بچه خود هیجان داشته باشید. جشن تعیین جنسیت، یکی از جشن‌های زیبایی است که این روزها در تمام دنیا برگزار می‌شود و ما قصد داریم در این مقاله از لینورا شما را کاملاً با نحوه برگزاری جشن تعیین جنسیت آشنا کنیم.

راهنمای مطالعه مقاله

جشن تعیین جنسیت چیست؟

جشن تعیین جنسیت، در واقع جشنی است که زوج‌ها زمانی که متوجه جنسیت فرزند خود می‌شوند برگزار می‌کنند تا اطرافیان خودشان را سورپرایز کنند. البته گاهی نیز با همکاری یکی از نزدیکان جنسیت فرزند از پدر و مادر مخفی نگه داشته می‌شود و آن‌ها تا روز جشن تعیین جنسیت، از جنسیت بچه اطلاعی ندارند. به این صورت که او برگه سونوگرافی را تحویل می‌گیرد و مقدمات جشن تعیین جنسیت را براساس جنسیت فرزند فراهم می‌کند.

معمولاً برای طراحی دکور جشن تعیین جنسیت از رنگ آبی و صورتی استفاده می‌شود و تمامی لوازم مانند کیک، بادکنک‌ها و… بطور مساوی آبی و صورتی هستند. به این صورت که رنگ آبی نشان دهنده جنسیت پسر و رنگ صورتی نشان دهنده جنسیت دختر است.

چرا از لینورا سیسمونی بخریم؟

میهمانان دعوت شده نیز طبق رسم هدایایی را به مناسبت این جشن و برای تبریک به پدر و مادر نوزاد می‌دهند. البته در زمان خرید کادو برای این جشن باید توجه داشت که جنسیت نوزاد هنوز مشخص نیست و بهتر است به سراغ خرید هدایایی بروید که جنسیت خاصی ندارند. اگر به دنبال ایده برای خرید هدیه مناسب هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب بهترین ایده‌های خرید کادو برای جشن تعیین جنسیت را مطالعه کنید.

یکی از جذابیت‌های جشن تعیین جنسیت، استفاده از ایده‌های خلاقانه برای سورپرایز کردن والدین و میهمان‌ها است، که در ادامه این مطلب قصد داریم چندین ایده جذاب برای برپا کردن این جشن به شما بگوییم تا بتوانید بخوبی آن را برگزار کنید.

جشن تعیین جنسیت نوزاد
جشن تعیین جنسیت نوزاد
برگزاری جشن تعیین جنسیت
برگزاری جشن تعیین جنسیت

تفاوت جشن تعیین جنسیت با جشن سیسمونی

بعضی از افراد جشن تعیین جنسیت را با جشن سیسمونی اشتباه می‌گیرند. سیسمونی یک جشن سنتی و قدیمی است که کاملاً زنانه است و در روزهای آخر بارداری برگزار می‌شود و هدف این جشن تامین لوازم مورد نیاز نوزاد و مادر است. در حالیکه جشن تعیین جنسیت یک مراسم کاملاً جدید است و با هدف اعلام جنسیت فرزند به نزدیکان و چندین ماه قبل از زایمان برگزار می‌شود.

البته ممکن است شما بخواهید این دو جشن را باهم یکی کنید و طی یک مراسم باشکوه و زیبا، هم جنسیت جنین خود را به نزدیکانتان بگویید و هم لوازم سیسمونی نوزاد پسر یا سیسمونی نوزاد دختر خود را به آن‌ها نشان دهید. همچنین می‌توانید هدایایی که برای شما و نوزادتان تهیه کرده‌اند را نیز در همین مراسم دریافت کنید.

جشن تعیین جنسیت معمولاً در ۳ ماه دوم بارداری برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشن تعیین جنسیت نوزاد

زمان برگزاری جشن تعیین جنسیت کاملاً وابسته به تشخیص جنسیت نوزاد از طریق سونوگرافی است. بطور معمول تا هفته ۲۰ بارداری جنسیت نوزاد به کمک سونوگرافی مشخص می‌شود، برای همین جشن تعیین جنسیت اغلب در سه ماه دوم بارداری برگزار می‌شود.

لیست وسایل جشن تعیین جنسیت
لیست وسایل جشن تعیین جنسیت
لوازم جشن تعیین جنسیت
لوازم جشن تعیین جنسیت

وسایل جشن تعیین جنسیت

وسایل جشن تعیین جنسیت با توجه به مراسمی که شما قصد دارید بگیرید متفاوت است. مثلاً اگر تصمیم داشته باشید یک جشن تعیین جنسیت ساده بگیرید، شاید خرید یک کیک تعیین جنسیت و بادکنک‌های رنگی آبی و صورتی و یا ست کردن لباس با همسرتان کافی بنظر برسد. اما اگر تصمیم داشته باشید یک جشن تعیین جنسیت باشکوه و زیبا بگیرید تا به همراه نزدیکانتان یک روز به یاد ماندنی بسازید، احتمالاً طراحی میز جشن و تم جشن تعیین جنسیت و همچنین تنوع خوراکی‌هایی مثل فینگرفود و کاپ کیک نیز برایتان اهمیت زیادی پیدا کند.

تم جشن تعیین جنسیت نوزاد
تم جشن تعیین جنسیت نوزاد
تم جشن تعیین جنسیت
تم جشن تعیین جنسیت

تم جشن تعیین جنسیت

پرطرفدارترین تم جشن تعیین جنسیت، تم‌هایی شامل رنگ آبی و صورتی است. ترکیب رنگ‌های آبی و صورتی در واقع احتمال دختر و یا پسر بودن نوزاد را نشان می‌دهد. سعی کنید تمامی لوازم پذیرایی و تم جشن تعیین جنسیت مانند کیک، ظروف، شیرینی‌ها، بادکنک‌ها و گل آرایی مراسم را با ترکیب رنگ آبی و صورتی آماده‌ کنید تا جذابیت جشن تعیین جنسیت نوزادتان بیشتر شود.

خوراکی‌های جشن تعیین جنسیت
خوراکی‌های جشن تعیین جنسیت
کاپ کیک برای جشن تعیین جنسیت
کاپ کیک برای جشن تعیین جنسیت

خوراکی‌های جشن تعیین جنسیت

تنوع خوراکی‌های جشن تعیین جنسیت کاملاً به سلیقه، حوصله و تعداد میهمانان شما بستگی دارد. بهتر است برای آماده‌سازی خوراکی‌های جشن از مادر، خواهر و یا دوستان صمیمی خود کمک بگیرید تا بیش از حد خسته نشوید. یکی از مهم‌ترین خوراکی‌های جشن تعیین جنسیت، کیک است که بهتر است کاملاً متناسب با تم جشن مثلاً با ترکیب رنگ آبی و صورتی دیزاین شود.

میوه، ژله، کاپ کیک‌های رنگی، بیسکوییت‌های تزئین شده، آبمیوه و شربت‌های رنگی، سالاد میوه و انواع فینگرفود از جمله خوراکی‌های خوشمزه‌ای هستند که می‌توانید برای جشن تعیین جنسیت تدارک ببینید و میز جشن را زیباتر و جذاب‌تر کنید.

لباس برای جشن تعیین جنسیت
لباس برای جشن تعیین جنسیت
لباس جشن تعیین جنسیت
لباس جشن تعیین جنسیت

لباس برای جشن تعیین جنسیت

در زمان انتخاب لباس بهتر است حال و هوای میهمانی را نیز در نظر بگیرید. اگر جشن تعیین جنسیت شما یک میهمانی صمیمی است، به سراغ لباس‌های بلند و راحت با طرح دلخواهتان بروید. البته اگر که برای جشن تعیین جنسیت یک تم خاص در نظر گرفتید، ترجیحاً لباس خود را نیز با تم جشن ست کنید تا جذاب‌تر شوید. اما اگر برای جشن تعیین جنسیت فرزند خود یک شام مفصل تدارک دیده‌اید، بهتر است لباس رسمی‌تری بپوشید. یک پیراهن مجلسی متناسب با تم جشن، لباس مناسبی برای مادر است. پدر هم می‌تواند یک پیراهن رسمی همرنگ با مادر تن کند.

بهترین برندهای سیسمونی در لینورا

آهنگ جشن تعیین جنسیت

احتمالاً شما نیز برای رقصیدن و یا حتی سورپرایز کردن نزدیکان خود به تعدادی آهنگ جشن تعیین جنسیت نیاز داشته باشید تا از این طریق جنسیت فرزند خود را به آن‌ها بگویید. به همین خاطر ما چند آهنگ جشن تعیین جنسیت پسر و دختر برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را گوش دهید و آهنگ جشن تعیین جنسیت مورد علاقه خودتان را از بین آن‌ها انتخاب و دانلود کنید:

آهنگ جشن تعیین جنسیت پسر

«آهنگ پسرم از کلمست»

«آهنگ پسر از رامین مساوات»

«آهنگ پسر از عماد»

آهنگ جشن تعیین جنسیت دختر

«آهنگ دختر از احمد فخیمی»

«آهنگ دخترم از ناصر مولایی»

«آهنگ دختر از حمید طالب‌زاده»

جشن تعیین جنسیت ساده
جشن تعیین جنسیت ساده
جشن تعیین جنسیت ساده دونفره
جشن تعیین جنسیت ساده دونفره

جشن تعیین جنسیت ساده دونفره

شاید شما هم علاقه‌مند باشید بجای تدارک دیدن یک میهمانی بزرگ، یک جشن تعیین جنسیت ساده دونفره با همسرتان بگیرید و او را سورپرایز کنید. برای جشن تعیین جنسیت ساده می‌توانید یک کیک با تم تعیین جنسیت یعنی آبی و صورتی بگیرید و یک بادکنک را با اکلیل‌هایی به رنگ جنسیت فرزندتان پر کرده و از جایی آویزان کنید. سپس به همراه همسرتان بادکنک را بترکونید و او را این گونه سورپرایز کنید. البته می‌توانید برای جشن تعیین جنسیت ساده دونفره، لباس‌هایتان را ست کنید تا چندتا عکس یادگاری نیز از این لحظه بگیرید.

جشن تعیین جنسیت ایرانی
جشن تعیین جنسیت ایرانی
جشن تعیین جنسیت بچه ایرانی
جشن تعیین جنسیت بچه ایرانی

جشن تعیین جنسیت ایرانی

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که این جشن جزو رسوم ایرانی نیست و تاریخچه آن به کشور آمریکا بر می‌گردد و بتازگی در تمام دنیا از جمله ایران ترند شده است. همچنین جشن تعیین جنسیت ایرانی با دیگر کشورها تفاوت آنچنان خاصی ندارد و وابسته به خلاقیت والدین ممکن است به هر شکلی برگزار شود. پیشنهاد می‌کنیم برای برگزاری بهتر جشن، برای میهمان‌هایتان کارت دعوت ارسال کنید.

البته فراموش نکنید که جشن تعیین جنسیت ایرانی، یک رسم نسبتاً جدید محسوب می‌شود و شاید بعضی از میهمان‌ها بخوبی از آن مطلع نباشند. پس موضوعاتی که برایتان مهم است را در کارت دعوت یادداشت کنید. برای کارت دعوت نیز می‌توانید از دعوتنامه‌های الکترونیکی استفاده کنید.

ایده جشن تعیین جنسیت
ایده جشن تعیین جنسیت
ایده‌های جشن تعیین جنسیت
ایده‌های جشن تعیین جنسیت

۱۲ ایده جشن تعیین جنسیت بچه

داشتن چند ایده جشن تعیین جنسیت به شما کمک می‌کند تا بتوانید با خلاقیت خود، جذابیت میهمانی را دوچندان کنید. شما می‌توانید با ایده‌های متفاوتی در روز جشن تعیین جنسیت، جنسیت نوزادتان را مشخص کنید. در ادامه ما تعدادی ایده جذاب و خلاقانه برای جشن تعیین جنسیت به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید یکی از آن‌ها را به سلیقه خود انتخاب کنید:

۱- حدس زدن از روی عکس سونوگرافی

عکس سونوگرافی نوزادتان را چاپ کنید و دو گزینه دختر و پسر یادداشت کنید تا میهمانان جنسیت نوزاد را حدس بزنند. یک لیست هم زیر آن قرار دهید تا هر کس بتواند نام خودش را روی آن بنویسد. در نهایت نیز می‌توانید تعداد نفراتی که درست حدس زدن را متوجه شوید و یا به آن‌ها هدیه دهید.

۲- بازی انتخاب اولین نام

یک تخته سیاه بردارید و تعدادی اسم پسر و اسم دختر که مورد علاقه خودتان است را روی آن بنویسید. حالا از میهمانان بخواهید تا حدس بزنند کدام اسم اولین انتخاب شماست. زمانی که جنسیت نوزادتان مشخص شد نیز می‌توانید به میهمانان اجازه دهید تا نظرشان را در مورد اسم بگویند.

۳- بازی سطل رأی‌گیری و قرعه‌کشی

یک سطل آبی و یک سطل صورتی آماده کنید و روی میز قرار دهید. به هر کدام از میهمانان یک کاغذ دهید تا اسم خودشان را بنویسند و کاغذ را بصورت تا شده داخل سطل مورد نظرشان بیاندازند. در آخر می‌توانید بصورت قرعه‌کشی به یکی از آن‌هایی که حدس درست زده‌اند جایزه دهید.

۴- مسابقه پیدا کردن بادکنک

تعداد ۴۰ الی ۵۰ بادکنک را پر کنید و در اطراف فضای میهمانی قرار دهید. داخل یکی از بادکنک‌ها کاغذ رنگی آبی یا صورتی بریزید که مشخص کننده جنسیت نوزادتان باشد. وقتی بازی شروع شد به میهمانان بگویید تا به دنبال بادکنک اصلی بگردند تا متوجه شوند جنسیت نوزادتان چیست.

۵- بازی دارت و بادکنک

تعدادی بادکنک را با اکلیل‌های صورتی و آبی پر کنید، به شکلی که رنگ مربوط به جنسیت نوزادتان بیشتر از دیگری باشد. حالا بادکنک‌ها را کنار هم بچینید و از میهمانان بخواهید با دارت بادکنک‌ها را بترکانند و رنگ‌ها را بشمارند. در نهایت تعداد هر رنگی بیشتر بود، تعیین کننده جنسیت است.

۶- مسابقه پیشنهاد اسم

به همه یک ورق کاغذ بدهید و تایمر را روی 5 دقیقه تنظیم کنید. از میهمانان بخواهید براساس حدسی که از جنسیت نوزاد دارند، اسم بنویسند. در آخر برنده کسی است که بیشترین نام پیشنهادی را نوشته باشد. اگر هنوز اسمی انتخاب نکرده‌اید، این بازی می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

۷- مسابقه تیمی توپ و لیوان

میهمانان خودتان را براساس حدسی که از جنسیت نوزاد می‌زنند به دو تیم آبی و صورتی تقسیم کنید. تعدادی لیوان شفاف روی میز بچینید و به آن‌ها به تعداد مساوی توپ آبی و صورتی دهید. از دو تیم بخواهید که توپ‌ها را داخل لیوان‌ها بیاندازند و ببینید کدام تیم برنده می‌شود.

۸- بازی قلاب و جعبه سورپرایز

یک جعبه بزرگ را با بادکنک‌های هلیومی آبی یا صورتی متناسب با رنگ جنسیت نوزادتان پر کنید. بر روی درپوش جعبه یک دستگیره قرار دهید. یک قلاب را با نخ به یک میله و یا چوب دراز ببندید و از میهمانان بخواهید با فاصله درپوش جعبه را به کمک آن باز کنند تا جنسیت نوزادتان را متوجه شوند.

۹- بازی تزئین کیک یا کوکی

بیشتر میهمانان عاشق شیرینی هستند. مواد تزئینی لازم مانند آیسینگ‌های رنگی آبی و صورتی را بهمراه کاپ کیک و کوکی‌های ساده در اختیارشان قرار دهید. سپس از آن‌ها بخواهید کاپ کیک خود را با رنگی تزئین کنند که حدس می‌زنند جنسیت نوزاد باشد. در نهایت نیز می‌توانند شیرینی‌ها را بخورند.

۱۰- مسابقه شکار پستانک

تعدادی پستانک آبی و صورتی تهیه کنید و آن را داخل فضای میهمانی مخفی کنید. از میهمانانتان بخواهید تا پستانک‌ها را پیدا کرده و جمع کنند. در آخر فرد برنده کسی است که بیشترین تعداد پستانک را از جنسیت صحیح داشته باشد و می‌توانید به دلخواهتان به او هدیه‌ای بدهید.

۱۱- بازی با فشفشه‌های رنگی

به تعداد میهمانانتان فشفشه رنگی آبی و صورتی تهیه کنید و حواستان باشد که رنگی که نماد جنسیت نوزادتان است بیشتر از دیگری باشد. به میهمانان خود بگویید فشفشه‌ها را روشن کنند و آن‌هایی که رنگ مشابه دارند کنار هم بایستند تا با شمارش رنگ آبی و صورتی متوجه جنسیت فرزندتان بشوند.

۱۲- مراسم آتش بازی 

آتش بازی همیشه جذاب است، البته اگر میهمانی شما در فضای باز باشد. برای مراسم آتش بازی می‌توانید از میهمانان بخواهید جنسیت فرزندتان را حدس بزنند منتظر بمانند. حالا کافی است با رنگ نماد آبی و صورتی در مراسم آتش بازی به آن‌ها اطلاع دهید که نوزادتان پسر است و یا دختر.

در این مقاله سعی کردیم تمام آن چیزی که لازم است درباره جشن تعیین جنسیت بدانید را به شما بگوییم و امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. اما موضوعی که معمولاً بعد از این جشن ذهن شما را درگیر می‌کند خرید سیسمونی است. پاسخ سوالاتی مثل بهترین زمان خرید سیسمونی چه زمانی است؟ مراکز خرید سیسمونی کجا هستند؟ یا از کجا سیسمونی بخریم بهتر است؟ را می‌توانید در راهنمای خرید سیسمونی لینورا پیدا کنید.

اگر هم لیستی برای خرید سیسمونی آماده نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم لیست سیسمونی لینورا را ببینید و در صورت نیاز فایل PDF آن را دانلود کنید.

منابع:
پرسش‌های پرتکرار

احتمالاً شما نیز برای رقصیدن و یا حتی سورپرایز کردن نزدیکان خود به تعدادی آهنگ جشن تعیین جنسیت نیاز داشته باشید تا از این طریق جنسیت فرزند خود را به آن‌ها بگویید. به همین خاطر ما چند آهنگ جشن تعیین جنسیت پسر و دختر برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را گوش دهید و آهنگ جشن تعیین جنسیت مورد علاقه خودتان را از بین آن‌ها انتخاب و دانلود کنید.

کیک با طراحی جشن تعیین جنسیت، میوه، ژله، کاپ کیک‌های رنگی، بیسکوییت‌های تزئین شده، آبمیوه و شربت‌های رنگی، سالاد میوه و انواع فینگرفود از جمله خوراکی‌های خوشمزه‌ای هستند که می‌توانید برای جشن تعیین جنسیت تدارک ببینید و میز جشن را زیباتر و جذاب‌تر کنید.

داشتن چند ایده جشن تعیین جنسیت به شما کمک می‌کند تا بتوانید با خلاقیت خود، جذابیت میهمانی را دوچندان کنید. در این مقاله ما تعدادی ایده جذاب و خلاقانه برای جشن تعیین جنسیت به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید یکی از آن‌ها را به سلیقه خود انتخاب کنید.

بنظرت این مقاله چطور بود؟

(با ستاره‌ها به ما امتیاز بده)

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای‌ها: 19

اولین نفری باش که به ما امتیاز میده!