راهنمای خرید شیشه شیر مناسب نوزاد + نکات مهم

راهنمای خرید شیشه شیر مناسب نوزاد + نکات مهم

راهنمای خرید شیشه شیر مناسب نوزاد + نکات مهم

5
(8)

یکی از لوازمی که هنگام بچه‌دار شدن به آن نیاز خواهید داشت، شیشه شیر بچه است. حتی اگر قصد داشته باشید خودتان به نوزادتان شیر دهید، باز هم ممکن است گاهی نیاز داشته باشید برای شیر دادن از همسرتان نیز کمک بگیرید. به همین منظور است که شیشه شیر نوزاد یکی از مهم‌ترین لوازم در لیست سیسمونی به شمار می‌رود. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را بطور کامل با انواع شیشه شیر بچه و نحوه عملکرد آن‌ها آشنا کنیم و همچنین نکات لازم برای انتخاب شیشه شیر مناسب را به شما خواهیم گفت.

راهنمای مطالعه مقاله
نحوه انتخاب شیشه شیر نوزاد
نحوه انتخاب شیشه شیر نوزاد
انتخاب شیشه شیر مناسب برای کودک
انتخاب شیشه شیر مناسب برای کودک

چگونه یک شیشه شیر مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک شیشه شیر مناسب، لازم است به بعضی نکات مانند جنس، سایز، شکل، نوع سرشیشه و… در هنگام خرید شیشه شیر توجه داشته باشید. هرکدام از این ویژگی‌ها دارای کاربرد، مزایا و یا معایبی هستند که با دانستن آن‌ها می‌توانید شیشه شیر مناسب‌تری برای نوزادتان تهیه کنید.

چرا از لینورا سیسمونی بخریم؟

انتخاب شیشه شیر می‌تواند تا حد زیادی بر روی تغذیه کودک شما تاثیر مثبت و یا منفی بگذارد.

بنابراین قبل از اینکه بخواهید در یک مغازه سیسمونی و یا یک فروشگاه آنلاین سیسمونی به دنبال شیشه شیر بچه بگردید، بهتر است بدانید که دقیقاً چه انتظاری از شیشه شیر مدنظر خود دارید. به همین منظور، در ادامه ما ۷ نکته مهم برای انتخاب شیشه شیر مناسب را به شما خواهیم گفت که برای خرید بهترین شیشه شیر، حتماً باید به این نکات توجه داشته باشید.

نحوه انتخاب شیشه شیر نوزاد
نحوه انتخاب شیشه شیر نوزاد
انتخاب شیشه شیر مناسب برای کودک
انتخاب شیشه شیر مناسب برای کودک

نکات مهم برای خرید شیشه شیر

نکاتی که باید در زمان خرید شیشه شیر به آن‌ها توجه کنید شامل موارد زیر است:

جنس بطری شیشه شیر نوزاد
جنس بطری شیشه شیر نوزاد

۱- جنس بطری شیشه شیر نوزاد

شیشه شیرهای نوزاد از مواد مختلفی مانند پلاستیک، سیلیکون، شیشه و استیل ضدزنگ ساخته می‌شوند. به همین خاطر، در این بخش انواع شیشه شیر را براساس جنس بررسی و معرفی می‌کنیم تا با مزایا و معایب هرکدام از آن‌ها آشنا شوید.

شیشه شیر طلقی یا پلاستیکی

بسیاری از شیشه شیرهای نوزاد از پلاستیک ساخته می‌شوند. شیشه شیرهای طلقی گزینه‌های خوبی برای والدین به شمار می‌روند، زیرا هم ارزان قیمت و سبک هستند و هم نمی‌شکنند. البته باید به مرور زمان تعویض شوند، بخصوص اگر قصد دارید بطور منظم از آن‌ها برای تغذیه نوزادتان استفاده کنید. اما شاید برایتان سوال بشود که چه زمانی باید تعویض شوند؟ برای تشخیص این مورد به دنبال نشتی، ترک، خراش، تغییر رنگ، ظاهر کدر و بوی بد باشید.

شیشه شیر پیرکس یا شیشه‌ای

شیشه شیرهای شیشه‌ای (پیرکس) باعث آرامش خاطر بیشتر شما می‌شوند، زیرا بطور طبیعی عاری از مواد شیمیایی سمی هستند و قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را نیز دارند. شیشه شیر پیرکس نسبت به شیشه شیر پلاستیکی خراش کمتری به خود می‌گیرد و هنگام شستشو یا جوشاندن برای ضدعفونی، مقاومت بیشتری دارند. مزیت دیگر شیشه شیرهای پیرکس این است که هیچ‌گونه آلودگی به شیر مادر و یا شیر خشک نفوذ نمی‌کند. از طرفی این شیشه شیرها به ندرت نیاز به تعویض دارند، مگر آن که بشکنند.

البته درست است که شیشه شیرهای پیرکس بسیار بادوام و محکم‌اند، ولی سنگین و شکستنی نیز هستند. برای همین ممکن است در زمان شستشو از دست لیز بخورند و با یک ضربه ساده براحتی بشکنند. برای رفع این مشکل می‌توانید از کاورهای سیلیکونی شیشه شیر استفاده کنید.

شیشه شیر سیلیکونی

شیشه شیرهای سیلیکونی بدلیل اینکه بسیار سبک، غیرشکستنی و منعطف هستند، احساس بهتری در زمان استفاده ایجاد می‌کنند و محبوبیت زیادی دارند. این مدل شیشه شیرها از سیلیکونی خوراکی ساخته می‌شوند و فاقد BPA (بیسنفول آ) هستند. شیشه شیرهای سیلیکونی نه به اندازه شیشه شیرهای شیشه‌ای سنگین یا شکستنی هستند و نه مانند شیشه شیرهای طلقی براحتی لک می‌شوند. اگر بدنبال گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به شیشه شیرهای شیشه‌ای هستید، بطری‌های سیلیکونی انتخاب ایده‌آلی به شمار می‌روند.

شیشه شیر استیل ضد زنگ

شیشه شیرهای استیل بادوام، سبک و غیر سمی هستند و مانند شیشه شیرهای شیشه‌ای نمی‌شکنند. این شیشه شیرها از ورود مواد شیمیایی به غذای کودک شما جلوگیری می‌کنند. البته شیشه شیرهای استیل معمولاً گران قیمت هستند، حتی نسبت به بطری‌های شیشه‌ای نیز گران‌تر خواهند بود. از موارد دیگری که باعث می‌شود والدین کمتر به سراغ شیشه شیرهای استیل بروند این است که نمی‌توان مقدار شیر را از بیرون آن دید و اندازه‌گیری و آماده‌سازی بطری شیر کمی دردسر خواهد داشت.

بهترین برندهای سیسمونی در لینورا
شکل بطری شیشه شیر بچه
شکل بطری شیشه شیر بچه

۲- شکل بطری شیشه شیر بچه

اگر کمی به شیشه شیرهای نوزاد نگاه کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها اشکال مختلفی دارند.

شیشه شیرهای استاندارد: این مدل شیشه شیرها بلند، باریک و مستقیم هستند.

شیشه شیرهای پهن: این مدل شیشه شیرها کوتاه‌تر و پهن‌تر از مدل‌های استاندارد هستند و سری آن‌ها معمولاً مشابه سینه مادر است. شیشه شیرهای پهن راحت‌تر تمیز می‌شوند و نوزاد سریع‌تر می‌تواند آن‌ها را در دست بگیرد.

شیشه شیرهای زاویه‌دار: این شیشه شیرهای دارای گردنی خم هستند به همین خاطر شیر در پایین بطری جمع می‌شود و باعث رفع کولیک و یا ایجاد نفخ در نوزاد خواهد شد. نقطه ضعف شیشه شیرهای زاویه‌دار این است که تمیز کردن آن‌ها ممکن است کار راحتی نباشد.

شیشه شیرهای مشابه سینه: طراحی منحصربه‌فرد این شیشه شیرها باعث می‌شود شیر به سرعت خنک شود و در نتیجه رشد باکتری‌ها در آن کاهش پیدا می‌کند. همچنین سرعت و گرم شدن یکنواخت این مدل شیشه شیر باعث حفظ مواد مغذی شیر می‌شود. از طرفی تمیز کردن و سرهم کردن این مدل شیشه شیر بسیار آسان است.

سایز و یا اندازه شیشه شیر بچه
سایز و یا اندازه شیشه شیر بچه

۳- سایز و یا اندازه شیشه شیر بچه

وقتی صحبت از اندازه و یا سایز شیشه شیر بچه می‌شود، شیشه شیرهای نوزاد عمدتاً در دو اندازه‌ی کوچک (حدود ۶۰ الی ۱۵۰ میلی لیتر) و بزرگ (حدود ۲۲۰ الی ۳۳۰ میلی لیتر) دسته‌بندی می‌شوند. سایزهای کوچک شیشه شیر برای ماه‌های ابتدایی تولد نوزاد مناسب هستند که بین ‌۲۰ الی ۶۰ میلی لیتر شیر می‌نوشد. اما همانطور که نوزاد رشد می‌کند، به شیر بیشتری برای تغذیه نیاز دارد، در نتیجه باید از شیشه شیر بزرگ‌تری استفاده شود.

جنس سری شیشه شیر نوزاد
جنس سری شیشه شیر نوزاد

۴- جنس سری شیشه شیر نوزاد

بطور معمول سرشیشه‌ها از جنس لاتکس و یا سیلیکون ساخته می‌شوند یا ممکن است بعضی از آن‌ها را با لاستیک طبیعی تولید کنند.

سرشیشه لاتکس: سرشیشه‌های لاتکس نرم‌تر، ارزان‌تر و منعطف‌تر از سرشیشه‌های سیلیکونی هستند. با این حال آن‌ها زیاد بادوام نیستند و سریع‌تر خراب می‌شوند. آن‌ها همچنین ممکن است حاوی مواد سرطان‌زایی بنام نیتروزامین باشند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که بعضی از نوزادان ممکن است نسبت به لاتکس حساسیت داشته باشند.

سرشیشه سیلیکونی: سرشیشه‌های سیلیکونی از سیلیکون فودگرید و بهداشتی ساخته می‌شوند و نسبت به مدل‌های لاتکس سفت‌تر، عاری از مواد سمی و بادوام‌تر هستند، به این معنی که مدت زمان بیشتری می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

سرشیشه طبیعی: این نوع سرشیشه‌ها با مواد لاستیکی طبیعی، غیرسمی، نرم و انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند و نسبت به سرشیشه‌های سیلیکونی و لاتکس گران‌تر هستند. معمولاً مدت زمان استفاده از این جنس سرشیشه بسیار کوتاه است.

شکل سری شیشه شیر نوزاد
شکل سری شیشه شیر نوزاد

۵- شکل سری شیشه شیر نوزاد

سرشیشه‌ها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

سرشیشه‌های کلاسیک: این نوع سرشیشه‌ها بلند و با پهنایی باریک هستند.

سرشیشه‌های پهن: این مدل سرشیشه‌ها کوتاه و پهن هستند و مشابه سینه مادر می‌باشند. استفاده از چنین سرشیشه‌ای برای نوزادانی که همزمان از سینه مادر نیز تغذیه می‌کنند مناسب‌تر است، چرا که نوزاد به فرم سری شیشه عادت می‌کند.

سرشیشه ارتودنسی: سرشیشه‌های ارتودنسی به شکلی طراحی شده‌اند که با فرم دهان و لثه نوزاد مطابقت داشته باشند.

میزان خروجی سری شیشه شیر بچه
میزان خروجی سری شیشه شیر بچه

۶- میزان خروجی سری شیشه شیر بچه

سری‌های شیشه شیر بچه معمولاً دارای سه سطح مختلف هستند: سطح ‍۱ (جریان آهسته)، سطح ۲ (جریان متوسط) و سطح ۳ (جریان سریع). بعضی از برندهای شیشه شیر حتی سرشیشه‌هایی با جریان ضعیف یا نیم قطره نیز ارائه می‌دهند که برای نوزادان زودرس مناسب است. بطور معمول نوزادان تازه متولد شده سالم با یک جریان آهسته که سرشیشه سطح ۱ است و با هرچه بزرگ‌تر می‌شوند به جریان سریع‌تری نیاز پیدا خواهند کرد. انتخاب سرشیشه مناسب برای نوزاد بسیار مهم است، چرا که اگر جریان سرشیشه بسیار ضعیف باشد، باعث کم شدن مصرف شیر و آسیب به تغذیه نوزاد می‌شود و بالعکس اگر جریان شیر بسیار زیاد باشد باعث خفگی و یا استفراغ نوزاد شما خواهد شد.

قابلیت تخلیه هوا یا ضد نفخ
قابلیت تخلیه هوا یا ضد نفخ

۷- قابلیت تخلیه هوا یا ضد نفخ

یکی از ویژگی‌های عالی که بعضی از شیشه شیرها و یا سرشیشه‌ها به آن مجهز هستند، قابلیت تخلیه هوا و یا ویژگی ضد نفخ است که می‌تواند به کاهش قلنج، نفخ و سرگیجه نوزادان کمک کند. گاهی اوقات شیشه شیرهای ضد نفخ به قطعات اضافی مانند نِی نیاز دارند و یا ممکن است فضای تخلیه هوا بر روی سرشیشه بطری طراحی شده باشد. این دریچه‌ها به کاهش مقدار هوایی که نوزاد می‌بلعد کمک می‌کند و گاز معده نوزاد کمتر می‌شود.

راهنمای خرید شیشه شیر نوزاد
راهنمای خرید شیشه شیر نوزاد
نحوه خرید شیشه شیر مناسب کودک
نحوه خرید شیشه شیر مناسب کودک

راهنمای خرید شیشه شیر نوزاد از لینورا

اگر قصد خرید شیشه شیر نوزاد دارید اما هنوز مدل یا برند خاصی را انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید انواع شیشه شیر نوزاد را داخل لینورا ببینید و با یکدیگر مقایسه کنید. ما نمایندگی بهترین برندهای شیشه شیر بچه هستیم و شما با خیال راحت می‌توانید مدل دلخواهتان را بررسی و انتخاب کنید. تمامی محصولات در لینورا دارای ضمانت اصالت هستند و برای اطمینان خاطر بیشتر شما تا ۷ روز ضمانت بازگشت دارند. ما همچنین شرایط ارسال رایگان و سریع به سراسر کشور هم داریم و تلاش می‌کنیم تا بتوانیم خرید سیسمونی را برای شما لذت‌بخش‌تر کنیم.

منابع:
پرسش‌های پرتکرار

در هنگام خرید شیشه شیر نوزاد باید به جنس، شکل و سایز شیشه شیر و همچنین جنس سرشیشه آن توجه کرد. داشتن ویژگی آنتی کولیک و یا ضد نفخ نیز بسیار اهمیت دارد.

برای نوزادان تازه متولد شده شیشه شیرهای کوچک (حدود ۶۰ الی ۱۵۰ میلی لیتر) و برای سنین بالاتر شیشه شیرهای بزرگ (حدود ۲۲۰ الی ۳۳۰ میلی لیتر) گزینه مناسبی است.

اگر قصد خرید شیشه شیر نوزاد دارید اما هنوز مدل یا برند خاصی را انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید انواع شیشه شیر نوزاد را داخل لینورا ببینید و با یکدیگر مقایسه کنید. با خرید از لینورا خیالتان از بابت اصالت کالا کاملاً راحت است.

بنظرت این مقاله چطور بود؟

(با ستاره‌ها به ما امتیاز بده)

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای‌ها: 8

اولین نفری باش که به ما امتیاز میده!

نظرات (6)

مهناز

ممنونم بابت اطلاعات خوبتون من میخواستم شیشه شیر استیل بخرم ولی اصلا به این فکر نکرده بودم که مقدار شیر داخلش معلوم نمیشه

  پشتیبانی لینورا

  مهنازجان سلام! خیلی خوشحالیم که راهنمایی ما برای خرید شیشه شیر تونسته بهت کمک بکنه.

سپیده

بهترین برند شیشه شیر چیه؟ شما خودتون چه مدلی رو پیشنهاد میدین؟

  پشتیبانی لینورا

  سپیده‌جان سلام! ما تو یه مقاله بهترین شیشه شیرهای دنیا رو معرفی کردیم که می‌تونی با بهترین مارک شیشه شیر آشنا بشی.

ملیکا

با توضیحاتی که دادین فکر میکنم شیشه شیر سیلیکونی بهتر از بقیه شیشه شیرها باشه درسته؟

  پشتیبانی لینورا

  ملیکاجان سلام! بله، از نظر نرمی و انعطاف‌پذیری شیشه شیرهای سیلیکونی گزینه‌ی بهتری هستن و ویژگی ضد نفخ موثری هم دارن.