راهنمای نصب صندلی ماشین کودک + ویدیو آموزشی

راهنمای نصب صندلی ماشین کودک + ویدیو آموزشی

راهنمای نصب صندلی ماشین کودک + ویدیو آموزشی

5
(22)

شما هم بدنبال نحوه صحیح نصب صندلی ماشین کودک هستید؟ جالب است بدانید براساس یک تحقیقات معتبر، ثابت شده است که تا ۹۵ درصد والدین صندلی ماشین نوزاد را اشتباه نصب می‌کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت که نصب صندلی ماشین کودک آنطور که بنظر می‌رسد، ساده نیست!

هرکدام از صندلی ماشین‌های کودک ویژگی‌ها و محدودیت‌های مختلفی دارند و براساس مدل متفاوت هستند. از طرفی وسایل نقلیه نیز متناسب با نوع طراحی با یکدیگر فرق دارند و شاید لازم باشد بهترین روش برای نصب صندلی ماشین در خودروی خود را بدانید. علاوه‌براین نکات بیشتری نیز وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. پس اگر می‌خواهید نحوه صحیح نصب صندلی ماشین را یاد بگیرید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

راهنمای مطالعه مقاله
مکان نصب صندلی ماشین کودک
محل نصب صندلی ماشین کودک
بهترین جا برای نصب صندلی ماشین
بهترین جا برای نصب صندلی ماشین

صندلی ماشین کودک را کجا نصب کنیم؟

اگر بدنبال بهترین جا برای بستن صندلی ماشین کودک خود هستید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید. بدنبال بخش ایمنی سرنشین کودک باشید تا متوجه شوید دقیقاً کجا باید صندلی ماشین کودک را نصب کنید. سپس دفترچه راهنمای نصب صندلی ماشین خود را بخوانید تا در نهایت بهترین و ایمن‌ترین محل برای بستن صندلی ماشین کودک را پیدا کنید.

چرا از لینورا سیسمونی بخریم؟

طبق تحقیقات، ایمن‌ترین محل برای صندلی ماشین کودک شما، مرکز صندلی عقب خودرو شماست. با اینکه احتمال تصادفات از روبرو ممکن است بیشتر باشد، اما برخوردهای جانبی آسیب بیشتری به کودک می‌رساند. البته که نصب صندلی ماشین در وسط همیشه امکان‌پذیر نیست، بخصوص زمانی که بیش از یک فرزند دارید. جدای از آن، سیستم ایزوفیکس در بعضی از خودروها به شکلی است که امکان نصب صندلی ماشین در وسط را ندارید.

بهترین موقعیت برای قرار دادن صندلی ماشین کودک، جایی است که خودروی شما اجازه می‌دهد نصب مناسبی داشته باشید. در غیر این صورت قرار دادن صندلی ماشین در وسط، ایمن‌تر نخواهد بود!

سمت راننده بهتر است یا سرنشین؟

شاید برای شماهم سوال شده باشد که بهتر است صندلی ماشین کودک خود را سمت راننده نصب کنید و یا سرنشین؟ در جواب باید بگوییم که در حوادث رانندگی، راننده بطور غریزی از کنار خود محافظت می‌کند. پس قرار دادن صندلی ماشین کودک در سمت راننده ایمن‌تر است. از طرفی وقتی که هر دو یک سمت نشسته‌اید، برای پیاده شدن به همراه فرزندتان، نیازی به راه رفتن دور ماشین نیست.

با این حال در چنین شرایطی نگاه کردن کودک از آینه در حین رانندگی کمی دشوار است. البته ایمنی همیشه باید در اولویت باشد، درست است؟

اگر بیشتر از یک فرزند داریم باید چیکار کنیم؟

اگر دو فرزند دارید، بهتر است نوزاد را در مرکز صندلی خودرو قرار دهید، زیرا سن و جثه او آسیب‌پذیرتر است. اما اگر در چنین حالتی امکان قرار دادن دو صندلی ماشین کنار هم وجود نداشت، آن‌ها را پشت صندلی راننده و سرنشین قرار دهید. توجه داشته باشید که کدامیک برای داخل و یا خارج شدن به زمان بیشتری نیاز دارند، سپس آن صندلی ماشین کودک را سمت راننده قرار دهید.

اگر سه فرزند دارید، نصب صندلی ماشین کودک ممکن است کمی برایتان دشوار باشد. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم از مدل‌های باریک صندلی ماشین استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که کودکان زیر ۱۳ سال همیشه باید در صندلی عقب خودرو بنشینند.

جهت نصب صندلی ماشین کودک
جهت نصب صندلی ماشین کودک
حالت قرارگیری صندلی ماشین
حالت قرارگیری صندلی ماشین

جهت نصب صندلی ماشین کودک

صندلی ماشین‌های کودک را متناسب با سن کودک و نوع طراحی صندلی ماشین، می‌توانید به دو صورت رو به عقب و رو به جلو نصب کنید. در ادامه بطور کامل به شما توضیح می‌دهیم که در چه زمانی باید صندلی ماشین کودکتان را رو به عقب و در چه شرایطی رو به جلو نصب کنید.

نصب صندلی ماشین رو به عقب
نصب صندلی ماشین رو به عقب
صندلی ماشین در حالت رو به عقب
صندلی ماشین در حالت رو به عقب

نصب صندلی ماشین کودک رو به عقب

بطور استاندارد، صندلی ماشین کودک خود را بهتر است تا حداقل سن ۲ سالگی رو به عقب نصب کنید. این حالت نصب را باید تا زمانی که کودک شما به حد مجاز وزن و یا قد برسد، حفظ کنید. صندلی ماشین‌های نوزاد نیز معمولاً تا ۱۰ الی ۱۳ کیلوگرم تحمل وزن در حالت رو به عقب را دارند.

بسیاری از والدین تصور می‌کنند که فرزندشان در حالت رو به عقب در خطر آسیب‌دیدگی از ناحیه پا است. در حالی که میزان آسیب در حوادث رانندگی در حالت رو به جلو بسیار بیشتر از حالت رو به عقب است. چرا که پاهای کودک در هنگام تصادف با صندلی جلو تماس پیدا می‌کند و سر و گردن ضعیف او نیز به شدت به سمت جلو پرتاپ می‌شود. پس بهتر است تا زمان رسیدن به وزن استاندارد، صندلی ماشین کودک را در حالت رو به عقب نصب کنید.

هرگز صندلی ماشین کودک را بر روی صندلی جلوی خودرو قرار ندهید، این خطرناک‌ترین کار ممکن است!

نصب صندلی ماشین رو به جلو
نصب صندلی ماشین رو به جلو
صندلی ماشین در حالت رو به جلو
صندلی ماشین در حالت رو به جلو

نصب صندلی ماشین کودک رو به جلو

زمانی که کودک شما بزرگ‌تر شد و به اندازه کافی رشد کرد، می‌توانید صندلی ماشین کودک را در حالت رو به جلو نصب کنید. برای ما قابل درک است که شما هم مانند هر پدر و مادر دیگری، دوست دارید که کودکتان رو به خودتان باشد تا بتوانید چهره‌اش را ببینید؛ اما توصیه می‌کنیم برای حفظ ایمنی او، تا زمانی که به قد و وزن مناسب نرسیده است، از نصب صندلی ماشین در حالت رو به جلو خودداری کنید.

کودک شما باید تا زمانی که قدش به ۱۳۵ سانتی‌متر یا سن ۱۲ سالگی برسد، در حالت رو به جلو از صندلی ماشین استفاده کند.

شیوه نصب صندلی ماشین کودک
شیوه نصب صندلی ماشین کودک
نحوه صحیح نصب صندلی ماشین
نحوه صحیح نصب صندلی ماشین

بهترین برندهای سیسمونی در لینورا

نحوه نصب صندلی ماشین کودک

دو روش برای نصب صندلی ماشین کودک در خودرو وجود دارد؛ نصب با ایزوفیکس و یا نصب با کمربند ایمنی. لازم است بدانید که نصب کردن صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس لزوماً ایمن‌تر از نصب با کمربند ایمنی نیست. در واقع تفاوت این دو روش نصب، در نحوه صحیح بستن صندلی ماشین کودک است که در حالت نصب با کمربند ایمنی، احتمال خطای شما بیشتر خواهد بود.

در ادامه نحوه صحیح نصب صندلی ماشین کودک با این دو روش را بصورت جداگانه به شما آموزش خواهیم داد.

نصب صندلی ماشین با ایزوفیکس
نصب صندلی ماشین با ایزوفیکس
نحوه نصب صندلی ماشین با ایزوفیکس
نحوه نصب صندلی ماشین با ایزوفیکس

نصب صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس

اگر با سیستم Isofix آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مطلب ایزوفیکس چیست را مطالعه کنید. نصب صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس،‌ ایمن‌ترین روش نصب است. چرا که درصد خطای شما در زمان بستن صندلی ماشین در این روش کاهش پیدا می‌کند. از طرفی در این حالت صندلی ماشین کودک به بدنه خودرو متصل می‌شود و از هرگونه لغزش و یا فشار اضافی جلوگیری خواهد شد.

یکی از بهترین مزایای نصب صندلی ماشین از طریق ایزوفیکس، نصب سریع و راحت است. در واقع برای نصب صندلی ماشین کودک با این روش، فقط کافی است آن را بر روی صندلی خودرو قرار دهید و پایه‌های ایزوفیکس را با یک فشار ساده، به گیره‌های صندلی خودرو متصل کنید.

اگر خودروی شما ایزوفیکس دارد، می‌توانید از آموزش زیر برای نصب صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس استفاده کنید:

۱- قلاب‌های ایزوفیکس صندلی خودروی خود را پیدا کنید (به علامت ایزوفیکس دقت کنید)
۲- کانکتورهای صندلی ماشین کودک را روی قلاب فشار دهید تا متصل شوند
۳- صندلی ماشین را بکشید تا از اتصال صحیح آن مطمئن شوید
۴- نشانگرهای ایزوفیکس صندلی ماشین را برای اطمینان بیشتر چک کنید
۵- سفت بودن صندلی ماشین را با یک فشار به بیرون امتحان کنید

احتمالاً متوجه شده‌اید که نصب صندلی ماشین با ایزوفیکس چقدر ساده است و فقط کافی است که خودروی شما سیستم ایزوفیکس داشته باشد. اگر بخواهید می‌توانید قیمت صندلی ماشین ایزوفیکس دار را در سایت لینورا ببینید.

نصب صندلی ماشین با کمربند ایمنی
نصب صندلی ماشین با کمربند ایمنی
نحوه نصب صندلی ماشین با کمربند ایمنی
نحوه نصب صندلی ماشین با کمربند ایمنی

نصب صندلی ماشین کودک با کمربند ایمنی

همه صندلی ماشین‌های کودک و یا خودروها دارای سیستم ایزوفیکس نیستند. اما تمامی وسایل نقلیه دارای کمربند ایمنی هستند،‌ فقط کافی است یاد بگیرید که چطور صندلی ماشین کودک را با کمربند ایمنی نصب کنید. می‌توانید از روش زیر برای بستن صندلی ماشین کودک استفاده کنید:

۱- کمربند را در جهت صحیح بکشید و از پشت صندلی ماشین رد کنید
۲- کمربند را بطور کامل بیرون بکشید تا بتوانید از گیره‌ها و یا مسیر مشخص شده صندلی ماشین عبور دهید
۳- مطمئن شوید که کمربند پیچ و تاب ندارد، سپس آن را به سگک متصل کنید
۴- با یک دست به صندلی ماشین کودک فشار بیاورید و با دست دیگر کمربند را محکم کنید
۵- سفت بودن صندلی ماشین را امتحان کنید، اگر لغزش بیش از ۲ سانتی‌متر بود مجدداً آن را تنظیم کنید

با این روش نصب می‌توانید صندلی ماشین کودک خود را در هر خودرو با هر مدلی نصب کنید، فقط کافی است در حین نصب دقت داشته باشید.

آموزش نحوه نصب صندلی ماشین
آموزش نحوه نصب صندلی ماشین
آموزش نصب صحیح صندلی ماشین
آموزش نصب صحیح صندلی ماشین

ویدیو آموزش نصب صندلی ماشین کودک

از آنجا که ممکن است از طریق توضیحات نتوانسته باشید، نحوه صحیح نصب صندلی ماشین کودک را بطور دقیق یاد بگیرید؛ ما یک ویدیوی آموزشی از شیوه بستن صندلی ماشین در خودرو برایتان قرار داده‌ایم، که می‌توانید به کمک این راهنما براحتی صندلی ماشین کودک خود را نصب کنید.

نکات مهم برای نصب صندلی ماشین

همانطور که گفتیم، بخش زیادی از والدین صندلی ماشین کودک خود را بطور صحیح نصب نمی‌کنند. به همین منظور بهتر است به چند نکته در زمان بستن صندلی ماشین کودک دقت کنید تا شما نیز دچار این اشتباه نشوید و ایمنی کودکتان را کاملاً حفظ کنید.

۱- صندلی ماشین کودک را کاملاً محکم کنید
۲- کمربند و گیره‌های ایزوفیکس را بطور دقیق بررسی کنید
۳- جای کودک را محکم کنید تا نتواند زیاد تکان بخورد
۴- زوایه قرار دادن کودک را مطابق استاندارد تنظیم کنید
۵- اگر جایی شک داشتید، دفترچه راهنمای نصب را مطالعه کنید
۶- از افراد باتجربه‌تر برای یک‌بار آموزش حضوری کمک بگیرید

اگر بتوانید صندلی ماشین کودک خود را بطور صحیح نصب کنید تا حد زیادی از آسیب‌های ناشی از تصادف جلوگیری خواهید کرد.

راهنمای خرید صندلی ماشین کودک
راهنمای خرید صندلی ماشین کودک
نحوه خرید صندلی ماشین کودک
نحوه خرید صندلی ماشین کودک

راهنمای خرید صندلی ماشین از لینورا

اگر قصد خرید صندلی ماشین کودک دارید اما هنوز مدل یا برند خاصی را انتخاب نکرده‌اید، بهتر است قبل از هر کاری راهنمای خرید صندلی ماشین کودک را مطالعه کنید تا بدانید در زمان خرید باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. البته برای اینکه بیشتر با برندها و مدل‌های پرطرفدار صندلی ماشین آشنا شوید، چند مدل از بهترین صندلی ماشین کودک بازار ایران را در مقاله‌ای دیگر از لینورا معرفی کرده‌ایم که شاید برایتان جذاب باشد.

ما نمایندگی تعدادی از بهترین برندهای صندلی ماشین کودک مانند گراکو هستیم و شما با خیال راحت می‌توانید مدل دلخواهتان را بررسی و انتخاب کنید. تمامی محصولات در لینورا دارای ضمانت اصالت هستند و برای اطمینان خاطر بیشتر شما تا ۷ روز ضمانت بازگشت دارند. ما همچنین شرایط ارسال رایگان و سریع به سراسر کشور هم داریم و تلاش می‌کنیم تا بتوانیم خرید سیسمونی را برای شما لذت‌بخش‌تر کنیم.

منابع:
پرسش‌های پرتکرار

طبق تحقیقات، ایمن‌ترین محل برای صندلی ماشین کودک شما، مرکز صندلی عقب خودرو شماست. با اینکه احتمال تصادفات از روبرو ممکن است بیشتر باشد، اما برخوردهای جانبی آسیب بیشتری به کودک می‌رساند.

نصب صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس،‌ ایمن‌ترین روش نصب است. چرا که درصد خطای شما در زمان بستن صندلی ماشین در این روش کاهش پیدا می‌کند. از طرفی در این حالت صندلی ماشین کودک به بدنه خودرو متصل می‌شود و از هرگونه لغزش و یا فشار اضافی جلوگیری خواهد شد.

۱- صندلی ماشین کودک را کاملاً محکم کنید
۲- کمربند و گیره‌های ایزوفیکس را بطور دقیق بررسی کنید
۳- جای کودک را محکم کنید تا نتواند زیاد تکان بخورد
۴- زوایه قرار دادن کودک را مطابق استاندارد تنظیم کنید
۵- اگر جایی شک داشتید، دفترچه راهنمای نصب را مطالعه کنید
۶- از افراد باتجربه‌تر برای یک‌بار آموزش حضوری کمک بگیرید

بنظرت این مقاله چطور بود؟

(با ستاره‌ها به ما امتیاز بده)

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای‌ها: 22

اولین نفری باش که به ما امتیاز میده!

نظرات (6)

مبینا

سلام خسته نباشید ما اگه بخوایم از شما صندلی ماشین بخریم خودتون برامون نصب میکنید؟

  پشتیبانی لینورا

  مبیناجان سلام! بله حتماً. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه حضوری، راهنمای خرید صندلی ماشین رو هم مطالعه کنی تا یه دید مناسب نسبت به صندلی ماشین کودک داشته باشی.

ساحل

نصب صندلی ماشین با ایزوفیکس خیلی راحته ولی همش آدم حس میکنه محکم نیست

  پشتیبانی لینورا

  ساحل‌جان سلام! احتمالاً موقع نصب، گیره ایزوفیکس رو به اندازه لازم بیرون نمی‌کشی تا فاصله بین صندلی ماشین و صندلی خودرو به کمترین حالت ممکن برسه.

شقایق

سلام وقتتون بخیر. نحوه نصب صندلی ماشین ها باهم دیگه فرقی نداره؟ یعنی همشون شبیه همدیگن؟

  پشتیبانی لینورا

  شقایق‌جان سلام! تفاوت نصب صندلی ماشین‌های کودک خیلی جزئیه. البته ما نحوه نصب همگی صندلی ماشین‌های موجود رو گذاشتیم، که کافیه اسم مدل صندلی ماشین دلخواهت رو جستجو کنی و ویدیو مرتبط با اون رو ببینی.