ایزوفیکس چیست و کدام ماشین‌های ایرانی ایزوفیکس دارند؟

ایزوفیکس چیست و کدام ماشین‌ها ایزوفیکس دارند؟

ایزوفیکس چیست و کدام ماشین‌های ایرانی ایزوفیکس دارند؟

5
(25)

زمانی که تصمیم به خرید صندلی ماشین کودک می‌گیرید، یکی از مواردی که باید به آن دقت داشته باشید سیستم ایزوفیکس است. Isofix یکی از امن‌ترین راه‌ها برای نصب صندلی ماشین در خودرو و سفر به همراه کودک است. اما شاید برای شما سوال شده باشد که ایزوفیکس دقیقاً چیست و آیا از کمربند ایمنی، ایمن‌تر است؟ یا شاید با خود بگویید، اصلاً ماشین من ایزوفیکس دارد؟ در ادامه این مطلب از لینورا بطور کامل ایزوفیکس و مزایایی که دارد را برایتان توضیح می‌دهیم و ماشین‌های ایرانی که ایزوفیکس دارند را نیز به شما معرفی می‌کنیم.

راهنمای مطالعه مقاله
سیستم ایزوفیکس صندلی
سیستم ایزوفیکس صندلی
استاندارد ایزوفیکس صندلی
استاندارد ایزوفیکس صندلی

ایزوفیکس صندلی چیست؟

کلمه Isofix مخفف عبارت Intenational Standard Organization Fix است که در واقع یک سیستم استاندارد جهانی برای نصب صندلی ماشین کودک در خودرو به شمار می‌رود. همانطور که می‌دانید برای حفظ ایمنی کودکان باید از صندلی ماشین کودک استفاده شود. در خودروهای قدیمی برای مهار صندلی ماشین‌ها از کمربند ایمنی استفاده می‌شد، اما شرایط نشان داد که این روش برای حفظ ایمنی کودکان چندان کارآمد نیست.

به همین منظور سیستم استاندارد ایزوفیکس راه‌حلی را برای اتصال صندلی ماشین کودک در خودرو ارائه کرد که به کمک آن می‌توان براحتی و در سریع‌ترین زمان صندلی ماشین کودک را به شکلی ایمن بر روی صندلی خودرو نصب کرد. از سال ۲۰۱۴ میلادی، تولید خودروهای سواری براساس استاندارد Isofix صندلی در بسیاری از کشورهای اروپایی اجباری شده است و به تازگی در خودروهای داخلی نیز این استاندارد رعایت می‌شود.

چرا از لینورا سیسمونی بخریم؟

خطر نصب نادرست صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس بسیار کمتر از کمربند ایمنی است.

سیستم Isofix از دو میله فلزی کوچک در پشت صندلی خودروی شما تشکیل شده است. اگر دست خودتان را در شکاف بین قسمت نشیمن و تکیه‌گاه صندلی عقب خودرو قرار دهید، احتمالاً نقاط اتصال با ایزوفیکس را پیدا می‌کنید. این گیره‌های فلزی به شما کمک می‌کنند تا بتوانید صندلی ماشین کودک که معمولاً دارای دو بازوی کمربندی یا ثابت است را براحتی بر روی صندلی خودرو نصب کنید.

بخاطر همین ویژگی نصب راحت است که قیمت صندلی ماشین کودک مدل ایزوفیکس‌دار بیشتر از دیگر مدل‌های صندلی ماشین است.

نحوه نصب ایزوفیکس
نحوه نصب ایزوفیکس
نصب سیستم ایزوفیکس
نصب سیستم ایزوفیکس

نحوه نصب صندلی ماشین با ایزوفیکس

نحوه بستن یا نصب ایزوفیکس در اکثر خودروها مشابه یکدیگر است. معمولاً در پشت صندلی سرنشینان عقب خودرو، دو قسمت مجزا برای نصب صندلی ماشین کودک در نظر گرفته می‌شود. برای نصب ایزوفیکس ابتدا باید سمتی که قصد دارید صندلی ماشین کودک نصب شود را مشخص کنید. اگر صندلی خودروی شما امکان اتصال از بالا یا اصطلاحاً Q-Fix دارد، مطمئن شوید صندلی ماشین را همان سمت نصب می‌کنید.

سپس صندلی ماشین کودک را بر روی صندلی خودرو قرار دهید، به شکلی که کانتکتورهای ایزوفیکس در زوایه مناسب با گیره‌های صندلی خودرو قرار بگیرند. حالا کافی است صندلی ماشین کودک را کمی فشار دهید تا کانکتورها به گیره Isofix متصل شوند. شنیدن صدای کلیک یا تغییر رنگ نشانگر از قرمز به سبز، به این معنی است که صندلی ماشین کودک شما به ایزوفیکس متصل شده است.

البته ما در مقاله‌ای دیگر از لینورا نحوه نصب صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس را آموزش داده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از ایزوفیکس
مزایای استفاده از ایزوفیکس
کاربرد سیستم ایزوفیکس
کاربرد سیستم ایزوفیکس

مزایای استفاده از سیستم ایزوفیکس

استفاده از ایزوفیکس برای نصب صندلی ماشین کودک در مقایسه با کمربند ایمنی، امنیت بیشتری را برای کودک شما فراهم می‌کند. در واقع شما به کمک سیستم Isofix یک اتصال محکم و مطمئن بین صندلی ماشین کودک و صندلی خودرو ایجاد می‌کنید. از طرفی خطر نصب نادرست صندلی در این روش به شدت کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه احتمال آسیب دیدن فرزندتان در زمان تصادفات نیز کم می‌شود.

جدای از موضوع ایمنی نصب با ایزوفیکس که در ادامه با استناد به تحقیق یک شرکت بیمه آلمانی در مورد آن توضیح داده‌ایم، شما می‌توانید به کمک این سیستم براحتی و در چند ثانیه، صندلی ماشین کودک خود را نصب کنید.

انواع ایزوفیکس صندلی
انواع ایزوفیکس صندلی
صندلی ماشین ایزوفیکس دار
صندلی ماشین ایزوفیکس دار

انواع ایزوفیکس صندلی ماشین

استاندارد استفاده از ایزوفیکس بطور معمول از بدو تولد تا چهار سالگی کودک است. البته اگر صندلی ماشین کودک شما قابلیت تبدیل به بوستر یا صندلی پشتیبان داشته باشد، می‌توانید پس از چهار سالگی، حتی تا سن ۱۲ سالگی نیز همچنان از ایزوفیکس برای حفظ ایمنی فرزندتان استفاده کنید. عملکرد سیستم Isofix در همه خودروها یکسان است، اما ممکن است استاندارد استفاده از مدل‌های صندلی ماشین متفاوت باشد. انواع صندلی ماشین ایزوفیکس دار براساس استاندارد جهانی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

یونیورسال یا جهانی

صندلی ماشین‌های جهانی جزو سازگارترین و محبوب‌ترین صندلی‌ها هستند، بخصوص برای خودروهایی که سه نقطه اتصال دارند. در واقع صندلی‌های ایزوفیکس یونیورسال یک نقطه اتصال بالایی (Q-Fix) هم دارند که از چرخش و حرکت صندلی ماشین جلوگیری می‌کند.

نیمه یونیورسال یا نیمه جهانی

این دسته از صندلی ماشین‌ها، اگر چه برای ماشین‌های بخصوصی استاندارد هستند، اما کاربرد بیشتری دارند و آن‌ها را می‌توانید رو به جلو و رو به عقب به ایزوفیکس متصل کنید. صندلی‌های نیمه جهانی معمولاً یک پایه نگهدارنده نیز دارند که برای اتصال مطمئن‌تر در نظر گرفته شده است.

اختصاصی

صندلی‌هایی که سیستم ایزوفیکس اختصاصی دارند، فقط برای صندلی ماشین‌هایی با مدل خاص قابل استفاده هستند. اتصال Isofix این صندلی‌ها به صورت دو نقطه‌ای انجام می‏‌شود که برای هر وسیله نقلیه‌ای استاندارد نیست.

ایمنی سیستم ایزوفیکس
ایمنی سیستم ایزوفیکس
ایمنی نصب با ایزوفیکس
ایمنی نصب با ایزوفیکس

ایزوفیکس از کمربند ایمنی، ایمن‌تر است؟

طبق تحقیقات یک شرکت بیمه آلمانی درباره نحوه نصب صندلی ماشین کودک در خودرو، نتایج عجیب و غریبی بدست آمده است. آن‌ها متوجه شدند در ماشین‌های قدیمی که ایزوفیکس ندارند فقط ۳۰ درصد صندلی ماشین‌ها بدرستی نصب می‌شوند. جالب است بدانید که این عدد برای ماشین‌هایی که سیستم Isofix دارند، به بالاتر از ۹۵ درصد می‌رسد. تفاوت ۶۵ درصدی نشان می‌دهد که استاندارد ایزوفیکس می‌تواند در افزایش ایمنی خودروهای سواری برای کودکان بسیار تاثیرگذار باشد. البته همانطور که گفتیم، همه چیز به نحوه نصب صحیح صندلی ماشین بستگی دارد.

بهترین برندهای سیسمونی در لینورا

ایزوفیکس صندلی ماشین
ایزوفیکس صندلی ماشین
Car Isofix 2
مکان نصب سیستم ایزوفیکس

از کجا بفهمیم ماشین ایزوفیکس دارد؟

ساده‌ترین راه برای اینکه بفهمید ماشین شما ایزوفیکس دارد یا نه، این است که به دنبال برچسب روی صندلی‌های عقب بگردید. علامت ایزوفیکس به شکل یک دکمه دایره‌ای با تصویر یک کودک روی صندلی یا کلمه Isofix است. در واقع این برچسب به شما کمک می‌کند تا پایه‌های ایزوفیکس را که اغلب بین تکیه‌گاه و نشیمن صندلی قرار دارد را پیدا کنید. در برخی از خودروها گیره‌های ایزوفیکس صندلی پشت یک پوشش پلاستیکی قرار گرفته‌اند که باید قبل از نصب صندلی ماشین کودک، آن را باز کنید. البته در ادامه به شما می‌گوییم کدام ماشین‌های ایرانی ایزوفیکس دارند.

ایزوفیکس ماشین‌های ایرانی
ایزوفیکس ماشین‌های ایرانی
ماشین‌های ایزوفیکس دار
ماشین‌های ایزوفیکس دار

کدام ماشین‌های ایرانی ایزوفیکس دارند؟

معمولاً درپوش‌هایی در قسمت تکیه‌گاه یا نشیمن صندلی سرنشینان عقب خودرو برای ایزوفیکس قرار می‌دهند. همچنین در دفترچه راهنمای خودروها نیز توضیحاتی درباره نحوه باز و بسته کردن صندلی ماشین کودک با این سیستم ارائه می‌شود. اما سوال خیلی از پدر و مادرها این است که کدام ماشین‌ ایرانی ایزوفیکس دارد؟ در بازار ایران، خودروهای داخلی که از استاندارد Isofix برخوردار هستند عبارتند از:

۱- پژو 207
۲- دنا و دنا پلاس
۳- ساینا دنده‌ای EX
۴- تیبا هاچ بک
۵- تیبا صندوق‌دار EX
۶- کوییک R
۷- سورن پلاس
۸- رانا پلاس
۹- تارا
۱۰- شاهین

بطور معمول شما می‌توانید ایزوفیکس صندلی را بصورت جداگانه نیز بر روی خودروهای سواری نصب کنید. البته باید موارد فنی و ایمنی را در این زمینه رعایت کنید تا سیستم نصب شده با استاندارد خودرو سازگاری داشته باشد تا ایمنی کودک شما در هنگام نصب صندلی ماشین تضمین شود.

خرید صندلی ماشین ایزوفیکس دار
خرید صندلی ماشین ایزوفیکس دار
صندلی ماشین کودک ایزوفیکس دار
صندلی ماشین کودک ایزوفیکس دار

خرید صندلی ماشین کودک ایزوفیکس دار

اگر قصد خرید صندلی ماشین کودک ایزوفیکس دار دارید اما هنوز مدل یا برند خاصی را انتخاب نکرده‌اید، بهتر است قبل از هر کاری راهنمای خرید صندلی ماشین کودک را مطالعه کنید تا بدانید در زمان خرید باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. البته برای اینکه بیشتر با برندها و مدل‌های پرطرفدار صندلی ماشین آشنا شوید، چند مدل از بهترین صندلی ماشین کودک بازار ایران را در مقاله‌ای دیگر از لینورا معرفی کرده‌ایم که شاید برایتان جذاب باشد.

ما نمایندگی تعدادی از بهترین برندهای صندلی ماشین کودک مانند گراکو هستیم و شما با خیال راحت می‌توانید مدل دلخواهتان را بررسی و انتخاب کنید. تمامی محصولات در لینورا دارای ضمانت اصالت هستند و برای اطمینان خاطر بیشتر شما تا ۷ روز ضمانت بازگشت دارند. ما همچنین شرایط ارسال رایگان و سریع به سراسر کشور هم داریم و تلاش می‌کنیم تا بتوانیم خرید سیسمونی را برای شما لذت‌بخش‌تر کنیم.

منابع:
پرسش‌های پرتکرار

ایزوفیکس ساده‌ترین و ایمن‌ترین راه برای نصب صندلی ماشین کودک بر روی صندلی خودرو است. سیستم Isofix از دو میله فلزی کوچک در پشت صندلی خودرو تشکیل شده است، که بین نشیمن و تکیه‌گاه می‌توانید آن را پیدا کنید.

در بازار ایران تعدادی از خودروهای داخلی که از استاندارد Isofix برخوردار هستند عبارتند از پژو 207، دنا و دنا پلاس، ساینا دنده‌ای EX، تیبا هاچ بک، تیبا صندوق‌دار EX، کوییک R، سورن پلاس، رانا پلاس، تارا و شاهین.

ساده‌ترین راه برای اینکه بفهمید ماشین شما ایزوفیکس دارد یا نه، این است که به دنبال برچسب روی صندلی‌های عقب بگردید. علامت ایزوفیکس به شکل یک دکمه دایره‌ای با تصویر یک کودک روی صندلی یا کلمه Isofix است.

بنظرت این مقاله چطور بود؟

(با ستاره‌ها به ما امتیاز بده)

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای‌ها: 25

اولین نفری باش که به ما امتیاز میده!

نظرات (6)

پریسا

سیستم ایزوفیکس ماشین به همه صندلی ماشینا وصل میشه؟ یا اینکه برای صندلی ماشینهای خاصیه؟

  پشتیبانی لینورا

  پریساجان سلام! بله سیستم ایزوفیکس ماشین با تمامی صندلی ماشین‌ها مطابقت داره.

سروناز

ممنون بابت مقاله خوبتون من نمیدونستم ایزوفیکس دقیقاً کجای ماشینه و چجوری باید نصبش کرد

  پشتیبانی لینورا

  سرونازجان سلام! خوشحالیم که اطلاعات مربوط به سیستم ایزوفیکس برات مفید بوده.

نازنین

سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون. من نمیدونستم ماشین ماهم ایزوفیکس داره فکر میکردم فقط ماشینهای خارجی سیستم ایزوفیکس دارن

  پشتیبانی لینورا

  نازنین‌جان سلام! بله یه تعدادی از ماشین‌های ایرانی هم سیستم ایزوفیکس دارند و می‌تونید صندلی ماشین رو با ایزوفیکس نصب کنید.