سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک که باید بدانید!

صندلی ماشین کودک از چه سنی قابل استفاده است؟

سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک که باید بدانید!

5
(17)

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمان خرید صندلی ماشین کودک باید به آن توجه داشته باشید، سن استفاده از صندلی ماشین است. اما شاید برای شما سوال شده باشد که صندلی ماشین کودک از چه سنی قابل استفاده است؟ و یا اینکه صندلی ماشین کودک تا چند سالگی استفاده می‌شود؟ در ادامه این مطلب انواع صندلی ماشین کودک را به شما معرفی می‌کنیم تا متوجه شوید چه نوع صندلی ماشینی، مناسب سن فرزند شماست.

اگر هیچ اطلاعاتی درباره صندلی ماشین کودک ندارید و علاقه‌مند هستید تا بهترین برندهای صندلی ماشین کودک را بشناسید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرچیزی مقاله راهنمای خرید صندلی ماشین کودک در لینورا را مطالعه کنید.

راهنمای مطالعه مقاله
سن استفاده از صندلی ماشین کودک
سن استفاده از صندلی ماشین کودک
صندلی ماشین مناسب سن کودک
صندلی ماشین مناسب سن کودک

انواع مدل‌های صندلی ماشین کودک

انواع مدل‌های صندلی ماشین کودک شامل صندلی ماشین نوزاد (کریر)، صندلی ماشین قابل تنظیم، صندلی ماشین قابل تبدیل، بوستر صندلی کودک یا همان صندلی حامی می‌شود، که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شوید. ما همچنین چند مدل از بهترین صندلی ماشین کودک بازار ایران را در مقاله‌ای دیگر از لینورا معرفی کرده‌ایم که شاید برایتان جذاب باشد و انتخاب را برای شما ساده‌تر کند.

چرا از لینورا سیسمونی بخریم؟

صندلی ماشین نوزاد یا کریر
صندلی ماشین نوزاد یا کریر

صندلی ماشین نوزاد (کریر)

صندلی ماشین نوزاد یا کریر برای کودکان زیر ۱۰ کیلوگرم استفاده می‌شود. کریرها در حالت رو به عقب روی صندلی خودروی شما نصب می‌شوند، به شکلی که صورت کودک به سمت تکیه‌گاه صندلی خودرو باشد. با این شیوه نصب، کودک شما در ایمن‌ترین شکل ممکن در خودرو قرار می‌گیرد. از صندلی ماشین نوزاد می‌توانید تا وزن ۱۵ کیلوگرم یا بهتر است بگوییم تا زمانی که قد کودکتان به ۹۰ سانتی‌متر برسد، نیز استفاده کنید. محدوده سنی استفاده از کریر معمولاً از بدو تولد تا ۱ یا نهایتاً ۲ سالگی است.

صندلی ماشین قابل تبدیل و تنظیم
صندلی ماشین قابل تبدیل و تنظیم

صندلی ماشین قابل تنظیم و تبدیل

احتمالاً شنیده‌اید که بعضی از صندلی ماشین‌ها 3in1 یا مثلاً 4in1 هستند. به این صندلی ماشین‌های چند در یک، صندلی ماشین قابل تبدیل می‌گویند که معمولاً از بدو تولد تا ۱۲ سالگی قابل استفاده هستند. این مدل صندلی ماشین را می‌توانید هم به صورت رو به عقب (حالت کریر)، و هم به صورت رو به جلو نصب کنید. همچنین قابلیت تبدیل به بوستر صندلی کودک با پشتی یا بدون پشتی نیز دارند که برای سنین بالاتر بسیار مناسب هستند.

بوستر صندلی ماشین کودک
بوستر صندلی ماشین کودک

بوستر صندلی کودک یا صندلی حامی

بوستر صندلی کودک به صندلی ماشین‌هایی گفته می‌شود که برای رسیدن قد کودک به اندازه استاندارد استفاده می‌شوند. این مدل صندلی ماشین‌ها برای کودکانی که وزن حداقل بالاتر از ۱۸ کیلوگرم دارند یعنی از ۴ سالگی قابل استفاده هستند. نشیمن بوستر صندلی کودک به گونه‌ای است که کمربند خودرو از روی شانه و وسط سینه کودک عبور کند. حداکثر وزن استفاده از این نوع صندلی ماشین تا ۵۴ کیلوگرم یا همان ۱۲ سالگی است.

گروه سنی صندلی ماشین کودک
گروه سنی صندلی ماشین کودک
صندلی ماشین کودک متناسب با سن
صندلی ماشین کودک متناسب با سن

انواع صندلی ماشین براساس گروه سنی

انواع صندلی ماشین کودک را علاوه‌بر نوع طراحی، براساس گروه سنی نیز می‌توان دسته‌بندی کرد. البته بعضی از صندلی ماشین‌ها چندتا و یا همه این گروه‌های سنی را پوشش می‌دهند که کمی قبل آن‌ها را معرفی کردیم و معمولاً از ۰ تا ۳۶ کیلوگرم قابل استفاده هستند.

صندلی ماشین بچه گروه سنی صفر

صندلی خودرو گروه سنی صفر برای نوزادان تازه متولد شده تا وزن ۹ کیلوگرم مناسب است. این دسته از صندلی ماشین‌ها شیب خواب کامل و پدهای نوزادی مخصوص سر و گردن دارند و بهتر است رو به پشت نصب شوند.

صندلی ماشین بچه گروه سنی یک

صندلی ماشین‌های این گروه سنی برای کودکانی با وزن ۹ تا ۱۸ کیلوگرم، یعنی از سن ۹ ماهگی تا ۴ سالگی مناسب است. صندلی خودرو این گروه سنی را روی صندلی عقب و رو به جلوی خودرو نصب کنید.

صندلی ماشین بچه گروه سنی دو

صندلی ماشین گروه سنی دو برای کودکانی با وزن ۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم، یعنی از سن ۳ تا ۷ سالگی مناسب است. صندلی خودرو این گروه سنی را نیز بهتر است بر روی صندلی عقب نصب کنید.

صندلی ماشین بچه گروه سنی سه

صندلی ماشین گروه سنی سه برای کودکانی با وزن ۲۵ تا ۳۶ کیلوگرم، یعنی از سن ۷ تا ۱۲ سالگی مناسب است. صندلی خودرو این گروه سنی را می‌توانید هم بر روی صندلی جلو و هم صندلی عقب نصب کنید.

سن مناسب برای بستن کمربند ایمنی
سن مناسب برای بستن کمربند ایمنی
سن استفاده از صندلی ماشین
سن استفاده از صندلی ماشین

صندلی ماشین کودک تا چه سنی باید استفاده شود؟

سیستم اصلی برای حفظ ایمنی سرنشینان خودرو، کمربند ایمنی است. اما کمربند ایمنی برای کودکان و نوزادان به هیچ‌وجه مناسب نیست، حتی ممکن است بیشتر به آن‌ها صدمه بزند. چرا که کودکان باید تا زمانی که قدشان به ۱۳۵ سانتی‌متر یا سن ۱۲ سالگی برسند از صندلی‌های کمکی استفاده کنند.

صندلی ماشین کودک وسیله‌ای است که روی صندلی خودرو نصب می‌شود و کودکان با نشستن روی آن به قد استاندارد می‌رسند و با بستن کمربندهایش، تا حد زیادی از آسیب‌های ناشی از تصادف و یا ترمز ناگهانی راننده در امان خواهند بود. اگر نحوه نصب صندلی ماشین کودک را بلد نیستید، کافی است آموزش نصب صندلی ماشین کودک در خودرو را مطالعه کنید.

انتخاب صندلی ماشین کودک
انتخاب صندلی ماشین کودک
راهنمای خرید صندلی ماشین
راهنمای خرید صندلی ماشین

بهترین برندهای سیسمونی در لینورا

راهنمای خرید صندلی ماشین کودک از لینورا

اگر قصد خرید صندلی ماشین کودک دارید اما هنوز مدل یا برند خاصی را انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید انواع صندلی ماشین کودک را داخل لینورا ببینید و با یکدیگر مقایسه کنید. ما نمایندگی تعدادی از بهترین برندهای صندلی ماشین کودک مانند گراکو هستیم و شما با خیال راحت می‌توانید مدل دلخواهتان را بررسی و انتخاب کنید. تمامی محصولات در لینورا دارای ضمانت اصالت هستند و برای اطمینان خاطر بیشتر شما تا ۷ روز ضمانت بازگشت دارند. ما همچنین شرایط ارسال رایگان و سریع به سراسر کشور هم داریم و تلاش می‌کنیم تا بتوانیم خرید سیسمونی را برای شما لذت‌بخش‌تر کنیم.

منابع:
پرسش‌های پرتکرار

صندلی ماشین‌های کودک انواع مختلفی دارند که وابسته به نوع آن، از بدو تولد تا ۱۲ سالگی قابل استفاده هستند.

کودکان باید تا زمانی که قدشان به ۱۳۵ سانتی‌متر یا سن ۱۲ سالگی برسند از صندلی‌های کمکی استفاده کنند چرا که تا قبل از این سن امکان استفاده از کمربند ایمنی خودرو را ندارند.

فقط کافی است بدانید که کودک شما در کدام گروه سنی 0/1/2/3+ قرار می‌گیرد، که در این مقاله جزئیات آن را برایتان توضیح داده‌ایم تا براحتی بتوانید صندلی ماشین مناسب سن کودک خود را تشخیص دهید.

بنظرت این مقاله چطور بود؟

(با ستاره‌ها به ما امتیاز بده)

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای‌ها: 17

اولین نفری باش که به ما امتیاز میده!

نظرات (4)

مهدیس

من فکر میکردم صندلی ماشین فقط برای دوران نوزادی مناسبه و فکر نمیکردم برای سن بالاتر هم نیاز به استفاده باشه ممنون بابت اطلاعات خوبی که نوشتید

    پشتیبانی لینورا

    مهدیس‌جان سلام! بله سن مناسب صندلی ماشین به مدل و نوع اون وابسته‌ست و از بدو تولد تا 12 سالگی می‌تونی از صندلی ماشین استفاده کنی.

سهیلا

سلام خسته نباشید از چند ماهگی میشه از صندلی ماشین استفاده کرد؟

    پشتیبانی لینورا

    سهیلاجان سلام! وابسته به مدل صندلی ماشین، مثلاً صندلی ماشین‌های قابل تبدیل و کریرها می‌تونی از بدو تولد از صندلی ماشین استفاده کنی.